Információ
OM kód 036733

Az iskola célja, értékrendje összefoglalóan

Az iskolában folyó nevelés, oktatás célja az iskola arculatából, "közoktatási filozófiájából" adódóan a tanulók körében:

a széleskörû mûveltség életkorhoz igazodó folyamatos kialakítása, a felsõfokú tanulmányokra való elõkészítés, (amelyhez olyan értékek kapcsolódnak, mint a szorgalom, a tudás, a teljesítmény tisztelete, a pozitív, az erkölcsi szabályokkal összeegyeztethetõ versenyszellem elfogadása és gyakorlása, az önálló tanulás fokozatos kialakítása, a munkához való pozitív viszony), a harmonikus, a társas kapcsolatok értékeit tiszteletben tartó személyiség alakítása, amelyhez kapcsolódóan az élet tisztelete, az egészséges életvitel, az önismeret, a természeti környezet megbecsülése, a mások iránti tisztelet, a szeretet, a tolerancia, az együttmûködés, az iskolai és más értékadó közösségek szabályainak tudatos betartása, a hazaszeretet a meghatározóak.

A két alapvetõ cél és az értékrendszer szintézise a személyiségközpontú, szeretetelvû nevelõmunka és a színvonalas oktatás egységében a pedagógusok és diákok együttmûködésében valósulhat meg. Ez a személyiségközpontúság - a minõségi iskolában nélkülözhetetlen teljesítményelvvel együtt - olyan légkört, szellemiséget feltételez; amelyben a fent felsorolt értékek mindegyike tiszteletet élvez, és ezen értékek mentén az együttmûködés az iskolai élet minden szereplõje számára alapvetõ norma. Ez a szellemiség tehát nem a személyiség-kibontakoztatás öntörvényûségét, korlátlan szabadságát jelenti, de nem is azt hogy a nevelés az iskolai munka rendjének biztosítása csupán korlátok felállítását és betartatását jelenti. Sokkal inkább olyan irányultságot feltételez, amelyben az iskola értékeket mutat fel, és ezeket az értékeket képviselõ pedagógusok s legkiválóbb diákok személyes példája nyomán válik mindez meghatározó mintává, a gondolkodás és az életvitel részévé szinte minden tanítvány számára. (Tehát inkább értékközpontú ­személyiségközpontú irányultság.) Ez sokkal nehezebb és bonyolultabb folyamat, kifinomultabb pedagógiai kultúrát igényel, mint a nagyon sok tiltó szabály mentén történõ nevelés. De hatása sokkal mélyebb, hosszan tartóbb és reményeink szerint az egész életre szól.

Ez kell, hogy áthassa az iskolai élet egészét, a szabályzatokat, a diákönkormányzat mûködését, amelynek nagy szerepe van az értékekhez kapcsolódó demokratikus normák kialakításában, a jó állampolgárrá nevelõdés gyakorlatának segítésében.

A fentiekhez igazodva készült el a diákok-tanárok együttmûködését feltételezõ tanórán kívüli tevékenységrendszer, amely a tehetséggondozást is szolgálja, s ehhez kapcsolódik az értékelési rendszer, az óratervi háló, a helyi tantervek és végül az iskola munkarendje. (Részletesen lásd a következõ fejezetekben)

Telefonszám: (94) 513 680
Fax: (94) 330 736
Email: bolyai@bolyai.bdtf.hu



Tevékenységek
oktatás, _iskola, _általános_iskola, _gimnázium, _könyvtár, _nyelvoktatás, ,

Vissza...