Információ
A közel száz éves egykori Tóth-házat (a falu házainak többségéhez hasonlóan) a 90-es években le akarták bontani. Az utolsó pillanatban sikerült megvásárolni és ezzel megõrizni. Gondos helyreállítás és korszerûsítés után három szobás szálláshelyet alakítottunk ki belõle, amelyet a közelmúltban nyitottunk meg. Az épület érdekessége, hogy tégláit és tetõcserepeit helyi szóval: sindüit) a ház lakói égették veleméri agyagból. Ugyanígy a faszerkezeteket is a saját erdõbõl hozott fából faragott boronákból ácsolták össze.

A házban a századfordulón egy gerencsér (azaz egy szorgalmas parasztember, aki kiválóan értett a fazekasmesterséghez is) lakott. Az akkori szokásnak megfelelõen ô is a kertjébõl ásott agyagból égette ki a ház tégláit és cserepeit s égig érõ fát, madarat és vallásos jellegû (a székely rovásírás, a hettita hieroglif és a sumer képírás jeleivel genetikus kapcsolatban lévõ) pogány szimbólumokat rajzolt rájuk, amelyekbõl mintegy száz darabos (a világon egyedülálló) gyûjtemény maradt fenn. A telek néhány pontján leásva bizonyosan kézzel festett mázas cserépedény-töredékekre bukkanunk, amelyek ? restaurálva - néprajzi múzeumok féltve õrzött kincse lenne. Az elõzõ generációk küzdelmes életének e láthatatlan tanúi érzelmi értéket, rangot adnak a földnek, amelyen a ház áll.

E század elején egy fafaragó lakott a házban, aki tudását a Lendvai várbörtönben szerezte, mert 5 hold föld ígéretéért magára vállalt egy más által már elkövetett gyilkosságot. (Az igazi gyilkos a halálos ágyán bevallotta tettét.) A büntetést letöltve az ígért 5 hold földet ugyan nem kapta meg, de a fafaragásból élete végéig megélt. Neve a néprajzi lexikonban szerepel, több munkája is fennmaradt, az idõsebbek emlékezete szerint szépen furulyázott is.

Nyitvatartás szezonban: III.01.-XI.01.

Telefonszám: (94) 444-314, (1) 24
Email: vargageza2@gmail.com



Tevékenységek
televízió, _telefon, _szálláshely, _reggeli, _pihenõpark, _parkoló, _kerékpárkölcsönzés, _fürdõszoba, ,

Vissza...